RED-S: Ticho před hormonální bouří v těle

RED-S_ Ticho před hormonální bouří v těle 1

Existují témata, o kterých bych jako nutriční terapeutka mohla (a měla) mluvit pořád. A proto taky mluvím. V odborném světě, v nutriční praxi, na sociálních sítích, na konferencích, všude.

Jedním z nich je RED-S: syndrom relativní energetické nedostatečnosti ve sportu. Stav, kdy jedinec nepřijímá dostatek energie pro pokrytí všech fyziologických funkcí organismu. To přináší kritické dopady — počínaje narušením hormonálního zdraví (včetně mnou často skloňované ztráty menstruace), přes únavové zlomeniny až po pochroumanou imunitu nebo nestabilní psychiku. A mnohem víc…

RED-S jsem věnovala stěžejní část svého akademického vzdělání, napsala o něm nespočet formálních prací, odučila desítky přednášek a především, vždy byla věčným advokátem toho, aby dostalo svou pozornost. Když jsem se stala v lednu speakerem na první české konferenci o RED-S na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, na níž jsem vedla sekci „Prevence a léčba RED-S pohledem nutriční terapie“, uvědomila jsem si, s jakou důležitostí je potřeba v šíření osvěty pokračovat nadále.

Jako nutriční terapeutka se specializací řeším v praxi RED-S dennodenně. Moc ráda. A ještě raději ho vidím ve vyřešeném stavu. I proto dnes píši to, co o něm nezbytně potřebujete vědět i vy.

PS: Dočtěte až do konce, abyste zjistili, jestli se vás netýká také!


Takže, jednou provždy a jednoduše, co že je to RED-S?

Jednoduše? RED-S přichází v momentě, kdy sportovec nepřijímá dostatek energie v porovnání s tím, kolik jí skutečně potřebuje. To může nastat úmyslně (restrikce, dietování, tlak na nízkou hmotnost v estetických nebo vytrvalostních sportech, narušené stravovací vzorce, poruchy příjmu potravy) nebo zcela neúmyslně (třeba v situaci, kdy zkrátka jen „neují“ svůj příjem).
Tento chronicky nízký energetický příjem negativně ovlivňuje široké spektrum fyziologických funkcí. Nejde jen o problém týkající se tělesné hmotnosti nebo únavy. Může zasahovat do hormonální regulace, metabolismu, kostního zdraví, imunitního systému, kardiovaskulární funkce i psychické pohody.
Hlavním hráčem je nízká dostupnost energie (LEA: Low Energy Availability), což znamená, že po odečtení energie vynaložené na sportovní výkon zbývá tělu příliš málo kilokalorií na udržení normálních biologických procesů.
Mezi nejčastější důsledky RED-S patří:

  • Snížená výkonnost (nižší síla, vytrvalost, zhoršená regenerace),
  • Poruchy hormonálního systému (např. nízký estrogen u žen, nízký testosteron u mužů),
  • Ztráta kostní hmoty (riziko osteopenie a osteoporózy, vyšší náchylnost ke stresovým zlomeninám),
  • Metabolické zpomalení (nižší klidový metabolismus),
  • Psychické dopady (zvýšené riziko deprese, úzkostí, zhoršené soustředění),
  • Oslabení imunity (častější infekce, pomalejší hojení zranění).

Tip: Poslechněte si můj čerstvý rozhovor v právnickém podcastu Off the Field, kde jsem spolu s JUDr. Bárou Strakovou a JUDr. Denisou Kubovou adresovala problematiku sportovní výživy, odpovědnost trenérů, poruchy příjmu potravy ve sportu a RED-S.


Týká se RED-S jen sportovců?

Absolutně ne. („Ale Markéto, není fráze ‚ve sportu‘ v samotném názvu REDs?“ — Ano, je, ALE.)

Ach to slovíčkaření… Nenechte se tu prosím zmást samotným názvem. Pojďme na exkurzi do historie. Koncept relativní energetické nedostatečnosti má kořeny v tzv. ženské atletické triádě (FAT: Female Athlete Triad), která byl poprvé popsána v roce 1992 v legendární American College of Sports Medicine. Ženská atletická triáda zahrnovala tři klíčové složky:

  • Nízká dostupnost energie (s nebo bez poruch příjmu potravy),
  • Menstruační dysfunkce (např. oligomenorea nebo amenorea)
    Tip: Moje epizoda podcastu o ztrátě a návratu menstruace nutričním pohledem (z roku 2023) je dodnes jednou z nejposlouchanějších celého mého podcastu. Zdarma si ji můžete poslechnout tady,
  • Snížená kostní hustota (např. osteopenie nebo osteoporóza).

Tento koncept se později ukázal jako příliš omezený a proto ho dnes již nevyužíváme. Soustředil se totiž výhradně na ženy a opomíjel široké spektrum dalších fyziologických dopadů. Proto byl teprve v roce 2014 uveden RED-S (Relative Energy Deficiency in Sport), který rozšířil původní koncept nejen na muže, ale i na další systémy v těle – třeba na hormonální, kardiovaskulární, metabolický, imunitní či psychologický.

Nicméně, k hlavní pointě: RED-S se netýká jen sportovců!

Nízká dostupnost energie může postihnout kohokoliv, kdo dlouhodobě přijímá méně energie, než jeho tělo potřebuje k zajištění základních fyziologických funkcí. Ze studií i z vlastní praxe vím a solidně mohu potvrdit, že je nízká dostupnost energie a její negativní vliv na organismus je univerzální problém, který může postihnout kohokoliv bez ohledu na to, zda sportuje, nebo ne. Až děsivě moc. 


Proč bych měl/a RED-S řešit?

Protože RED-S není jen o sportu, výkonu nebo vzhledu – je o ZDRAVÍ. A pokud tělo dlouhodobě nemá dostatek energie, zaplatí za to vysokou cenou.

Pokud jste sportovec nebo aktivní člověk:

  • Budete mít nižší výkonnost – pomalejší regenerace, horší adaptace na trénink, úbytek svalové hmoty.
  • Hrozí vám vyšší riziko zranění a únavových zlomenin – tělo nemá dostatek živin na opravu tkání a udržení kostní hustoty.
  • Přichází hormonální problémy – ženy mohou ztratit menstruaci (což není normální a ani to není „součást tréninku“!), u mužů klesá testosteron, což ovlivňuje regeneraci i psychiku.
  • Dochází na zpomalený metabolismus – tělo přejde do „šetřícího režimu“, což může vést k únavě, zimomřivosti, vypadávání vlasů a zpomalenému trávení.

Pokud nejste sportovec, ale nacházíte se dlouhodobě v nízké energetické dostupnosti, bude vás zajímat i toto:

  • Mimo jiné trpí psychika – vyšší riziko úzkostí, depresí, podrážděnosti, problémů se soustředěním.
  • Situací si odnáší také slabší imunita – častější nachlazení, delší doba hojení ran, vyšší zánětlivost v těle.
  • Dochází na ztrátu kostní hmoty – což může vést k osteoporóze už ve velmi mladém věku.

Přichází hormonální chaos – narušení menstruačního cyklu, zhoršení plodnosti, u mužů i žen nižší libido.

Sdílet

Další články